Magdalena Ribbing möter G.P. Telemann i “Moralkakor! -en barockföreställning”
Hösten 2021 spelade ensemblen Concerto Subito! fem utsålda föreställningar på Musikvalvet Baggen i Gamla Stan i Stockholm. Nu ger vi två extraföreställningar.
Föreställningen är 1 timme och 30 minuter inklusive paus. Försäljning av kaffe, te, öl, vin, alkoholfria drycker samt snacks.
Till den här föreställningen har sångerskan Hanna Schröder översatt tre av den tyske barocktonsättaren G.P. Telemanns Moralische Kantaten. De handlar om det dubbeltydiga i begreppet moral. Är det moraliskt rätt att spara för framtida generationer eller ska man sätta sprätt på pengarna själv? Bör man säga sanningen i alla lägen? Och är Lycka verkligen en mänsklig rättighet?
Vi får dessutom höra instrumentalmusik av D. Buxtehude samt svenska barocksånger. Musiken vävs samman av frågor och svar från Vett&Etikett-mästarinnan Magdalena Ribbing. Det blir som en skrattspegel med de stundtals bisarra frågorna.